22 listopada - 30 listopada 2019

Cinergia 2019: Gdzie jest bohater?

Prezentacja blisko stu filmów w licznych sekcjach oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących to założenia programu 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. Wiele z zaproponowanych przez nas propozycji będzie krążyło wokół tematu GDZIE JEST BOHATER? – hasła przewodniego tegorocznego Festiwalu.

Po roku awangardy, kiedy proponowaliśmy na festiwalu Cinergia 2017 jako motto pochylenie się nad szeroko rozumianymi „relacjami”, po roku 2018, w którym tematycznie krążyliśmy wokół „odwagi” w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości, a także w związku z rocznicą przełomu kulturowego, który przyniósł ze sobą rok 1968, podczas 24. edycji zamierzamy patrząc na kino z Polski, naszego kontynentu oraz całego świata poszukać odpowiedzi na pytania: „Gdzie jest bohater” anno domini 2019? Czy potrzeba nam jeszcze autorytetów?

W skali makro: w polityce, religii, nauce, sztuce światowej i filmie, i w skali mikro: w rodzinie, swoim mieście, wśród lokalnej społeczności. Czy współczesny bohater to np. autorytarny wódz swobodnie interpretujący klasyczne zasady demokracji, ale gwarantujący ludziom podstawowy status materialny? Czy romantyczni przywódcy pierwszej Solidarności mieliby dzisiaj również szansę porwać tłumy? Jak zmieniający się świat w sferze technologicznej (m.in. social media) wpływa na budowanie relacji międzyludzkich i obraz filmowego bohatera/antybohatera? Czy mamy Europę „dwóch prędkości/wizji” w kinie europejskim? Gdzie nowe pokolenia pragną szukać swoich bohaterów?

To pytania nie tylko ważne w Polsce, czy naszym wschodnio-europejskim, postsowieckim regionie. Z kryzysem wartości i autorytetów boryka się cały cywilizowany świat. Ma to również swoje odzwierciedlenie w sztuce, dlatego takie pytania stawiamy sobie budując repertuar filmowy Cinergii 2019. Kino nie może „obejść” się bez bohatera – protagonista i antagonista, konflikt i nierzadko ekranowa przemiana. Konstruując program 24. edycji Cinergii nie chcemy korzystać z drogi na skróty i oczywistych skojarzeń – będziemy podejmowali temat „bohaterstwa” zarówno w mikroskali, jak i w makroskali. Będziemy zestawiali ze sobą narodowe bohaterstwo i ciche, „domowe”, codziennie bolesne. Mając szeroko otwarte oczy będziemy wraz z naszymi widzami poszukiwać współczesnych „bohaterów”, o ile ten termin się jeszcze nie zdezaktualizował...

Grafika poziom

Program tegorocznego FKE CINERGIA składał będzie się z następujących sekcji*:

Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich

Polskie kino przeżywa obecnie swój rozkwit. Jego siła, to także wypowiedzi artystów młodych, debiutujących lub będących na początku swojej twórczej drogi. W konkursie tym zderzamy ze sobą pełnometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Jako pierwsi w Polsce zdecydowaliśmy się na takie podejście do konkursowych zmagań. Trzy dziedziny kina, trzy różne sposoby opowiadania, ta sama pasja i chęć powiedzenia czegoś ważnego oraz własnego. Forma nie jest już dziś najważniejsza. Liczy się prawda, szczerość i odwaga ukazana na ekranie. Takich filmów będziemy wypatrywać ze szczególną uwagą. Pokazom konkursowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

Konkurs Europejskich Debiutów i Filmów Drugich

Prezentacja najciekawszych europejskich debiutów, z silnym akcentem na kino nietuzinkowe, oryginalne i z BOHATEREM stojącym za opowieścią. To młodzi i debiutujący europejscy twórcy ciągle zachwycają swoim spojrzeniem na kino, a my pragniemy spośród ich wielu propozycji zaprezentować te, które w sposób szczególny wpasowują się w motto naszego festiwalu.

Panorama Kina Europejskiego – Festiwalowe Przeboje

Filmy, które zyskały uznanie i wzbudziły szczególne zainteresowanie podczas prezentacji
na mniejszych i większych europejskich wydarzeniach filmowych. Często zdobywcy nagród publiczności, szczególnie cenionego przez twórców festiwalowego wyróżnienia.

Panorama Kina Europejskiego – Mistrzowie

Najnowsze filmy twórców o ugruntowanej pozycji w środowisku filmowym. Festiwalowe wydarzenia, tytuły oczekiwane przez widzów i budzące szczególne ich zainteresowanie.

Panorama Kina Europejskiego – Odkrycia

Najciekawsze europejskie produkcje filmowe ostatnich miesięcy i ich przedpremierowe pokazy na festiwalu. Filmy niepokornych i nieznanych szerzej publiczności twórców. Zaskakujące i nieoczywiste dzieła autorów, którzy przedstawiają swoje oryginalne spojrzenie na kino.

Panorama Kina Światowego

Starannie wyselekcjonowana reprezentacja kinematografii spoza Europy. Chcemy pokazywać filmy, które w kinie światowym wyznaczają nowe kierunki, ciekawie spoglądają na otaczającą rzeczywistość, ale przede wszystkim wywołujące niezapomniane emocje.

Polonica

Polscy twórcy jak i rodzima kinematografia mają coraz większy udział w produkcjach
z Europy i reszty świata. Nasi artyści, bez kompleksów biorąc udział w licznych międzynarodowych przedsięwzięciach, często znacząco wpływają na poprawę jakości dzieł X Muzy. Na takich projektach w tej sekcji zależy nam najbardziej.

Pokazy Specjalne

Seanse filmowe i towarzyszące im spotkania z twórcami filmów polskich i zagranicznych – nowych i uznanych już za klasykę. Filmy w tej sekcji będą zasługiwały na specjalne wyróżnienie, towarzyszyć im będzie odrębna oprawa i prezentacja. Mamy chęć uhonorować tu zasłużonych twórców polskiego i światowego kina i pokazać ich znaczące dokonania, a publiczności dać szansę na spotkanie z nimi.

Europejskie Filmy Dla Dzieci

Seanse filmowe w Kinie Charlie dla młodych widzów festiwalu to jedna z najpopularniejszych sekcji CINERGII. Wypatrujemy tutaj filmów zdecydowanie odbiegających od głównego nurtu familijnej rozrywki. Po naszych seansach dzieci będą miały szansę „przepracować” film także w domowym czy szkolnym zaciszu.

Nowe Horyzonty Współczesnego Kina

Festiwal CINERGIA kontynuuje współpracę z organizatorami wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Dyrektor artystyczny festiwalu, Marcin Pieńkowski, wybierze i osobiście zaprezentuje w Łodzi najciekawsze filmy z tegorocznej edycji Nowych Horyzontów. Pragniemy w tym bloku sięgnąć szczególnie po propozycje, które będą miały niewielką szansę dotrzeć do widzów w Polsce.

Filmowi Bohaterowie Lenny’ego Abrahamsona.

Retrospektywa reżysera. Lenny Abrahamson to nominowany do Oscara autor filmu „Pokój”, twórca m.in. filmów „Frank” i „The Little Stranger”. Na festiwalu zaprezentujemy również mniej znane polskiej publiczności dokonania artysty.

Wydarzenia Specjalne i Towarzyszące

Panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania dotyczące szeroko rozumianej tematyki filmowej i branżowej. Interdyscyplinarność i wieloaspektowość festiwalu podkreśla jego część muzyczna , wystawy, masterclass.

* organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie