22 listopada - 30 listopada 2019

Werki. Wajda. Renata Pajchel - wystawa

Podczas 24. edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA swoją premierę mieć będzie wystawa fotograficzna WERKI. WAJDA. Renata Pajchel. którą przygotowało Stowarzyszenie Filmowe KinoArt. To hołd wybitnej polskiej fotosistki dla jednego z najwybitniejszych artystów polskiego kina.

Autorka i bohaterka ekspozycji Renata Pajchel bywa określana często jako osobista fotosistka Andrzeja Wajdy. Na planie jego filmów spędziła prawie 30 lat, poczynając od „Wszystko na sprzedaż” (1968). W swoim prywatnym archiwum posiada bardzo bogaty zbiór nieznanych dotąd zdjęć dokumentujących pracę ekip na planach filmowych. Fotografie te stanowią prawdziwą historię polskiego kina. Stosując nowatorską metodę robienia zdjęć aparatem w dźwiękoszczelnej obudowie Renata Pajchel mogła bezpośrednio uczestniczyć podczas kręcenia ujęć na planie filmowym i, wykorzystując umiejętności nabyte podczas studiów na wydziale operatorskim, uchwycić żywe emocje aktorów i atmosferę sceny. Efektem współpracy z Andrzejem Wajdą, oprócz fotosów, są zdjęcia z planów filmowych, czyli „werki”. Ich autorka posiada w swoich zbiorach prawdziwe „perełki”, których do tej pory nigdzie nie publikowała i nie prezentowała.

Wajda 01

Renata Pajchel urodziła się 12 września 1942 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Od blisko 50 lat dokumentuje plany zdjęciowe. W jej zawodowym dorobku znajdziemy fotosy do ponad stu polskich produkcji. Była obecna z aparatem przy większości filmów Andrzeja Wajdy – między innymi: „Polowanie na muchy”, „Krajobraz po bitwie”, ”Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”,”Danton”, „Dyrygent”, „Korczak”. Współpracowała również z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Żuławskim, Januszem Morgensternem, Agnieszką Holland, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Majewskim, Juliuszem Machulskim, Andrzejem Barańskim, Janem Jakubem Kolskim, Piotrem Szulkinem czy Witoldem Adamkiem. To Ona podniosła zawód fotosisty do rangi sztuki.

Przedstawione w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego werki zostaną osobiście wybrane przez Renatę Pajchel sprawującą opiekę merytoryczną nad wystawą. Według autorki „będzie to jej ostatni hołd, który chce złożyć Andrzejowi Wajdzie”.

Wystawa przygotowana zostanie w podwójnej polsko-angielskiej wersji językowej. Po premierze w Łodzi ruszy w swoją krajową i zagraniczną „podróż”.

Za przygotowanie wystawy odpowiada, od lat współpracujące z Cinergią Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w osobach Krystyny Zamysłowskiej, Piotra Kuleszy, Mieczysława Kuźmickiego i Sławomira Bita.

Miejsce prezentacji wystawy:
Galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102

Wernisaż wystawy:
26 listopada 2019. Wystawa będzie prezentowana do 9 grudnia 2019 roku. Wstęp wolny!

kinoart logo 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.