22 listopada - 30 listopada 2019

40-lecie premiery "Czasu Apokalipsy". Pokaz specjalnej wersji filmu

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy premiery "Czasu apokalipsy" jego reżyser Francis Ford Coppola przygotował specjalną wersję filmu "Apocalypse Now. Final Cut", którą zaprezentujemy podczas 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA.

Mający światową premierę w maju 1979 roku na Festiwalu w Cannes "Czas apokalipsy" z miejsca okrzyknięty został arcydziełem i nagrodzono go Złotą Palmą. W sierpniu 1979 roku film wszedł do kin na całym świecie, a wyświetlana wówczas wersja filmu liczyła 147 minut. Publiczność w Polsce mogła zobaczyć dzieło Coppoli dopiero w roku 1981, a dzięki zrobionemu w stanie wojennym zdjęciu Chrisa Niedenthala film stał się znaczącym symbolem tych tragicznych czasów.

- W 1979 roku byliśmy niepewni naszego filmu, a dystrybutorzy chcieli aby był on krótszy i mniej dziwny. Zrobiliśmy tak krótki film, jak było to wtedy możliwe – tłumaczył po latach Francis Ford Coppola, który w roku 2001 zaprezentował publiczności wersję opatrzoną określeniem Redux (znaną w Polsce jako "Czas apokalipsy. Powrót"). Trwała ona 196 minut.

- Pierwsza wersja była za krótka, a druga za długa, a ja chciałem zrobić wersję, która moim zdaniem będzie najlepsza dla publiczności. Wersja taka powstała z okazji 40 lat od premiery filmu. "Apocalypse Now. Final Cut" trwa 183 minuty i jak zapewnia Coppola o takiej właśnie wersji myślał od dziesięcioleci. Pierwszy pokaz filmu miał miejsce na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku.

Najważniejsze atuty wersji "Final Cut" to nie jej długość, lecz odświeżenie obrazu i dźwięku. To doskonała okazja, by na powrót podziwiać wspaniałe, wyróżnione Oscarem zdjęcia Vittorio Storaro oraz nagrodzoną statuetką Amerykańskiej Akademii pracę ekipy dźwiękowej.

Pokaz filmu "Apocalypse Now. Final Cut" na Festiwalu CINERGIA będzie miał charakter specjalny i towarzyszyć mu będzie dodatkowe wydarzenie.