22 listopada - 30 listopada 2019

VR jako Nowe Kino Atrakcji

Podczas 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA chcieliśmy nawiązać do tych początków kina i zaproponować kino VR jako Nowe Kino Atrakcji.

Wirtualna rzeczywistość to jak powiedział Chris Milk „nowe medium i to medium ostatnie”, innymi słowy nie będzie już innego nowego środka przekazu niż VR. Jesteśmy świadkami narodzin nowego medium i jego rozmaitych zastosowań, także w filmie. Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie imersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie, że jesteśmy w środku akcji prezentowanego filmu. Wirtualna rzeczywistość za pośrednictwem specjalnych gogli-okularów oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń. Wrażenia po obejrzeniu takiego filmu są jak przy początkach kina, kiedy to ponoć ludzie po zobaczeniu wjeżdżającego pociągu uciekali z kina, jak ponoć miało miejsce przy premierze filmu braci Lumiere „Wjazd pociągu na stację La Ciotat” w 1895 roku.

W początkach kinematografii filmy wyświetlane były podczas jarmarków, w namiotach wędrownych sztukmistrzów lub na zapleczach sklepów, sztuka filmowa nazwana była jarmarczną, nie brana była poważnie, była nienarracyjna, oparta na wrażeniu i atrakcji. Podobnie teraz jest z filmem 360 stopni i wirtualną rzeczywistością, jest przede wszystkim medium atrakcji, w które możemy zanurzyć wszystkie zmysły. Widząc paralelę między tamtymi początkami a tymi, nawiązując do tego ruszamy z pokazem kina VR jako kina atrakcji, prezentując filmy podobne do tych, które pokazywano wtedy, oparte na wrażeniu, atrakcyjności, ale także narracyjne i dokumentalne jako swoiste wisienki na torcie (kino atrakcji będzie przystawką przed daniem głównym).

Kuratorem sekcji VR jest Paweł Jóźwiak-Rodan – związany z Łodzią twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Zasłynął jako autor scenariusza, zdjęć i reżyser nagradzanego w Polsce i zagranicą filmu dokumentalnego „Mama Tata, Bóg i Szatan”. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia I Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie jest na studiach doktoranckich w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie m. in. realizuje badania nad filmem w Wirtualnej Rzeczywistości oraz vlogami internetowymi.

VR jako Nowe Kino Atrakcji - PROGRAM

Kinoscope, 9 min

Historia filmu w formie animacji. Żywe i kolorowe eksplorowanie przeszłości kina. Od Braci Lumiere, Méliès i Chaplina po Kubricka, Kinoskop zabierze Cię w podróż po najsłynniejszych scenach uchwyconych w filmach na przestrzeni lat. Opowieść przewodzi głos legendarnego, oskarowego Dean Tavoularisa, który zagrał np. w filmie "Ojciec chrzestny”.

Dreams of O, 6 min

Zanurz się w hipnotycznym świecie rzeczywistości wirtualnej składającym się z powietrznych akrobacji, śmiałych nurkowań, ognia i surrealistycznych postaci z zapierającego dech w piersiach wodnego spektaklu "O" Cirque du Soleil. Przenieś się do tego niezwykłego artystycznie i wizualnie cyrku. To na jarmarkach i w cyrkach były początki kina, teraz prezentujemy cyrkowe arcydzieło w VR jako kino atrakcji.

Leggenda 360, 6 min.

Wskocz do niesamowitego i sugestywnego świata muzyki i ekscytujących akrobacji poprzez wciągającą wirtualną rzeczywistość. Dwaj cyrkowi artyści i duet fortepianowo-skrzypcowy prowadzą ten elegancki, pełen emocji występ.

Inside the box of Kurios, 10 min

Kolejne kino atrakcji, film VR prezentujący widowisko cyrkowe. Wejdź na scenę i zanurz się w gabinecie ciekawostek, na podstawie cieszącego się dużym uznaniem show Kurosiego - gabinetu ciekawostek z Cirque duSoleil! Tajemnicze i fascynujące królestwo, które mami zmysły i kwestionuje twoje postrzeganie, pozostawiając Cię zastanawiającym się: "Czy to jest prawdziwe, czy tylko wytworem mojej wyobraźni?”.

Sanctuaries of silence, 7 min

Film dokumentalny. Kino zaczynało jako nieme, tutaj prezentujemy niezwykły dokument 360 stopni o dźwięku. Cisza może być na skraju wyginięcia, a ekolog akustyczny Gordon Hempton uważa, że nawet najodleglejsze zakątki globu są narażone na hałas. W Sanctuaries of Silence dołącz do Hemptona podczas wciągającej, słuchającej podróży do Olympic National Park, jednego z najcichszych miejsc w Ameryce Północnej.

HARMONOGRAM POKAZÓW KINA VR

BLOK 2 - Początki kina i VR (16.00 i 19.00)
1. Kinoscope - 10 min
2. LEGGENDA - 6 min.
3. SANCTUARIES OF SILENCE - 7 min.
Razem: 23 minut

BLOK 3 - Kino narracyjne - Fabuła (16.30 i 19.30)
1. Kartka z powstania - 16 min.
Razem:16 min.

BLOK 4 - Kino nienarracyjne - Dokument (17.00 i 20.00)
1. Szepty -22 min.
Razem: 22 minuty

BLOK 4 - Kino atrakcji  (17.30 i 20.30)
1. INSIDE THE BOX OF KURIOS - 10 min.
2. Dreams of O - 6 min.
Razem: 16 minu

GODZINY PROJEKCJI W GOGLACH VR:

  • 16.00 BLOK 1
  • 16.30 BLOK 2
  • 17.00 BLOK 3
  • 17.30 BLOG 4
  • 18.00-19.00 Przerwa techniczna
  • 19.00 BLOK 1
  • 19.30 BLOK 2
  • 20.00 BLOK 3
  • 20.30 BLOK 4
  • 21.00 Koniec kina VR - zapraszamy kolejnego dnia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn 01 cmykNCKF logo poziom PNGVRheroes logo