22 listopada - 30 listopada 2019

Joe Pantoliano i Sean Cisterna - goście specjalni 24. FKE Cinergia

Kanadyjski reżyser i producent Sean Cisterna oraz kultowy amerykański aktor włoskiego pochodzenia Joe Pantoliano ("Rodzina Soprano", "Memento", "Matrix") będą wspólnie promować na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi film „Winowajca”. Ponadto Pantoliano zaprezentuje publiczności Cinergii swój dokumentalny obraz „No Kidding! Me 2!!” oraz weźmie udział w specjalnym, rocznicowym pokazie filmu „Matrix”.

CISTERNAProducent i reżyser „From The Vine” Sean Cisterna to wielokrotnie nagradzany kanadyjski twórca, laureat prestiżowego wyróżnienia Canada 150 Citizenship Award 2017 doceniającego jego wkład w rozwój kanadyjskiej sztuki filmowej. Najnowszy film w jego reżyseri, zrealizowany z udziałem Joe Pantoliano „Winowajca” (2019) to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu życiowego balansu zabierająca widzów w świat włoskiego wina. Cisterna ma na swoim koncie kilkanaście tytułów, w tym doceniony przez krytyków dramat o walce z chorobą nowotworową „Kiss and Cry” (2017), który po premierze znalazł się na pierwszym miejscu kanadyjskiego box office, a obecnie cieszy się ogromną popularnością na platformie Netflix, oraz głośny obraz „Full Out” (2015), z udziałem popularnej Jennifer Beals, oparty na prawdziwej historii amerykańskiej gimnastyczki Ariany Berlin, której obiecującą karierę sportową przerwał wypadek samochodowy.

Urodzony w 1951 roku w Hoboken w stanie New Jersey Joe Pantoliano to etatowy odtwórca ról czarnych charakterów. Poza rolą w „Matrixie” publiczność zna go przede wszystkim z kreacji psychopatycznego gangstera Ralpha Cifaretto w serialu „Rodzina Soprano”. Na kinowym ekranie debiutował w połowie lat 70. Dość szybko przylgnęła do niego łatka aktora charakterystycznego stworzonego do ról zbirów, alfonsów i łotrów. Grywał m.in. u boku Roberta De Niro, Tommy'ego Lee Jonesa, Toma Cruise'a i Harrisona Forda. W jego filmografii znajdziemy takie tytuły, jak „Imperium Słońca” Stevena Spielberga, „Zdążyć przed północą” Martina Bresta, „Ścigany” Andrew Davisa, „Bad Boys” Michaela Baya czy „Memento” Christophera Nolana. W 2009 roku zrealizował, oparty na osobistych przeżyciach, dokument "No Kidding! Me 2!!", którego tematem jest walka z jedną z najważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych - depresją.

POKAZ SPECJALNY FILMU „MATRIX”

PantolianoW tym roku mija 20 lat od premiery filmu „Matrix”, który odcisnął swoje piętno na kulturze popularnej XXI wieku, daleko wykraczają poza środowisko i ramy gatunku science-fiction. Podczas 24. edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA przypomnimy kultowy obraz rodzeństwa Wachowskich, a gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Joe Pantoliano – odtwórca roli ekranowego Cyphera.

Zrealizowany w 1999 roku „Matrix” to historia Neo (Keanu Reaves) - hakera komputerowego, który odkrywa że żyjemy w symulacji świata zwanej Matrixem. Przyłącza się do grupy rebeliantów, by walczyć z maszynami sprawującymi władzę nad ludźmi. Czerpiący garściami zarówno z literatury fantastycznej (m.in. Philipa Dicka i Williama Gibsona), jak i z dzieł religijnych i filozoficznych, film szybko zyskał status kultowego i doczekał się dwóch kontynuacji „Matrix: Reaktywacja” (2003) i „Matrix: Rewolucje” (2003). Kilka miesięcy temu rodzeństwo Wachowskich zapowiedziało realizację czwartego filmu serii. Jego premierę zaplanowano na 2021 rok.