22 listopada - 30 listopada 2019

Lenny Abrahamson ze Złotym Glanem

Irlandzki reżyser Lenny Abrahamson odebrał na Gali Otwarcia 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA nagrodę Złotego Glana przyznawaną w Łodzi niepokornym twórcom idącym pod prąd modom i trendom. Festiwalowa publiczność ma okazję uczestniczyć w retrospektywie jego filmów.

 - Spotykamy się tutaj, aby wyrazić podziw i uznanie dla dokonań niezwykłego człowieka, którego mamy przyjemność gościć na naszym łódzkim festiwalu. Człowieka, którego twórczość na zawsze wpisała się w historię kina i pełniła ważną rolę w jej kształtowaniu. Lenny Abrahamson inspiruje filmowców i wzrusza fanów kina od początków swojej kariery. Jest według nas jednym z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Świadczą o tym nie tylko nominacje i nagrody, ale również uwielbienie fanów. Nam imponuje skromnością, pokorą, gotowością i potrzebą dialogu z publicznością - mówił podczas Gali Sławomir Fijałkowski, pomysłodawca i producent Cinergii. - Jego film „Frank” jest kwintesencją tegorocznego hasła Cinergii „Gdzie jest bohater”. Od lat szukamy odpowiedzi na to pytanie, jak się okazuje wraz z reżyserem. Czujemy że Lenny będzie nas prowadził przez kolejne lata, zadając w swoich filmach ważne, fundamentalne pytania. Wzrusza nas to, że Lenny Abrahamsom pozwala nam wierzyć, że bohaterem może być każdy z nas. Kochamy jego filmy za piękny, prosty, głęboko ludzki przekaz.

Lenny Glan Gala

 

Podczas tegorocznej Cinergii widzowie będą mieli szansę zobaczyć wszystkie filmy Lenny’ego Abrahamsona. Także te mniej znane w Polsce. Wzbudza on silne emocje już od swojego debiutu – znakomitej czarnej komedii ,,Adam & Paul", którą bawi i skłania do przemyśleń. To dzięki niej otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera Irlandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. ,,Stacja benzynowa" to tytuł, który wyróżniono w Cannes w 2007 roku nagrodą w kategorii Najlepszy. Niezwykły ,,Frank" przyniósł Abrahamsonowi wiele nominacji, między innymi do nagrody Niezależnego Kina Brytyjskiego w 2014 roku i Irlandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w 2015 roku. Dał się poznać także jako twórca wybitnych, kameralnych dramatów, takich jak ,,Pokój", za który otrzymał cztery nominacje do Oscara. Kanadyjska Akademia Filmowa uhonorowała film tytułem największego osiągnięcia w dziedzinie reżyserii filmowej, z kolei Irlandzka Akademia Filmowa i Telewizyjna wyróżniła produkcję nagrodą dla najlepszego filmu, a Lenny’ego nagrodą dla najlepszego reżysera. W 2015 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym film „Pokój” okrzyknięto najlepszym w plebiscycie publiczności. Uznaniem krytyków cieszy się także jego najnowszy film ,,The Little Stranger".

Po wybranych pokazach reżyser uczestniczył będzie w sesjach Q&A z publicznością.

fot. Sebastian Szwajkowski