22 listopada - 30 listopada 2019

Ewa Puszczyńska laureatką Nagrody im. Marii Kornatowskiej

Na gali otwarcia 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA po raz pierwszy wręczyliśmy Nagrodę im. Marii Kornatowskiej dla indywidualności filmowej "za wiarę w magię kina". Otrzymała ją pochodząca z Łodzi producentka filmowa Ewa Puszczyńska, współautorka światowych sukcesów "Idy' i "Zimnej wojny".

Ewa Puszczynska i Tomasz Raczek

- Ta nagroda jest esencją Marii. Maria była nie tylko znakomitym fachowcem, fantastyczną filmoznawczynią, charyzmatyczną wykładowczynią, nie tylko łodzianką z krwi i kości - bo ona ciągle o Łodzi mówiła, Łódź kochała. Ona też umiała łączyć wiele różnych dziedzin, bo była prawdziwą humanistką - mówił podczas piątkowej Gali krytyk filmowy Tomasz Raczek, przewodniczący kapituły Nagrody im. Marii Kornatowskiej.

 EwaP nagroda

Dziękująca za wyróżnienie Ewa Puszczyńska nie kryła wzruszenia podkreślając jak ważna była dla niej osoba Marii Kornatowskiej - autorki, która odcisnęła swoje piętno na polskim kinie. - Nie można było uhonorować Marysi w sposób lepszy, niż powołanie tej nagrody. Jako jej pierwsza laureatka mam nadzieję, że będę solidnym kamieniem, na którym zgromadzą się kolejni.

fot. Sebastian Szwajkowski