22 listopada - 30 listopada 2019

Ania Movie Charlie - koncert z okazji 25-lecia kina Charlie

Muzycznym wydarzeniem specjalnym 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA będzie koncert Ani Dąbrowskiej pt. „Ania Movie Charlie”, który odbędzie się 30 listopada 2019 w Teatrze Wielkim w Łodzi. Koncert uświetni obchody 25-lecia Kina Charlie - miejsca o ogromnym znaczeniu dla miłośników dobrego kina w Łodzi i nie tylko.

Panel dyskusyjny "Po dwóch stronach kamery, nie barykady"

Na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi porozmawiamy o tajnikach castingu: relacjach, możliwościach i zasadach współpracy na linii reżyser castingu - aktor. Jak casting widzą obie strony, jak się przygotowują do tego typu spotkań, co jest największym wyzwaniem tak wczesnego etapu pracy. Będzie wnikliwie, szczerze, praktycznie i anegdotycznie. Tym razem zaproszeni goście przepytają również prowadzącego, co stworzy unikatową sytuację wspólnej wymiany myśli i spostrzeżeń. W wydarzeniu uczestniczyć będą reżyser castingu Piotr Bartuszek oraz znakomite aktorki Karolina Gruszka, Jowita Budnik i Barbara Kurzaj.

Przyszłość kina na VR - wirtualna rzeczywistość.

Czy nowe medium jakim jest VR będzie przyszłością kina? Na razie obserwujemy sytuację jak przy początkach kina: VR jest atrakcją, ale czy jak nabierze wprawy w opowiadaniu i narracji, to może zastąpić tradycyjny film? Coraz częściej wychodzi przecież z „jarmarcznej atrakcji” i zdobywa nagrody na światowych festiwalach, gdzie popularnością cieszą się sekcje VR np. w Cannes, Wenecji, na Berlinale, Sundance, Slamdance, Raindance i na wielu innych. Jakie są możliwe drogi rozwoju kinematografii – czy elementy interaktywne wyprą tradycyjny odbiór przypominający sen i stan hipnozy spowodowany wpatrywaniem się nieruchomo w jasny punkt ekranu? Czy możliwość współuczestniczenia, bycia w centrum akcji przeważy nad tradycyjnym odbiorem filmu? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć paneliści zajmujący się na co dzień filmem i wirtualną rzeczywistością – VR.

Sound Design w filmie. Case Study - warsztaty z Radosławem Ochnio

Podczas spotkania jeden z najznakomitszych polskich reżyserów dźwięku Radosław Ochnio opowie o tym, jak sound design wpływa na percepcję dzieła filmowego, jak funkcjonuje w podświadomości, jak pomaga opowiedzieć historię. Posłuchamy dźwiękowych przykładów ze znanych filmów, rozłożymy ścieżki dźwiękowe na atomy (albo po prostu na składniki). Warsztat przydatny dla laików, miłośników kina, jak i dla profesjonalistów.

Warsztaty z Sebastianem Fabijańskim

fot. Jakub Wysocki

Jeden z najbardziej lubianych, cenionych i popularnych aktorów młodego pokolenia, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej w Łodzi poprowadzi zamknięte warsztaty dla młodzieży. Młodym słuchaczom nie tylko opowie o swojej pasji, marzeniach i drodze do aktorstwa, ale i podzieli się cennymi wskazówkami, przydatnymi zarówno w zawodzie filmowca, jak i w życiu.

Wizyta. Tomasz Tyndyk. Fotografie

Zapraszamy na wystawę Tomasza Tyndyka. Autor sam przedstawia swoje prace: „Wizyta” jest o rozpaczy, o śmierci, o chorobie. O mojej walce z mechanizmami obronnymi, które nas od tych trudnych sytuacji oddalają. O maskach, które zakładamy w ciężkich chwilach i o momentach, kiedy znajdujemy odwagę, żeby je zrzucić. O tym jak ten proces bywa niszczący i budujący zarazem. To również mój prywatny zapis, dziennik fotograficzny z lat 2018-2019. Opowieść o mikro krokach i mikro momentach, które prowadzą mnie ku większej samoświadomości i stają się moimi najcenniejszymi zdobyczami. O utracie bliskich i procesie stawania twarzą w twarz z lękami.