22 listopada - 30 listopada 2019

Odsłonięcie Gwiazdy Piotra Dzięcioła

Łódź Miasto filmu UNESCO, Narodowe Centrum Kultury Filmowej i 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA zapraszają na odsłonięcie tablicy w w Alei Sław w Łodzi honorującej filmowe dokonania producenta Piotra Dzięcioła.

Zanim został producentem filmowym, ukończył prawo we Wrocławiu. Nigdy nie chciał zostać prawnikiem, ale wówczas Wydział Organizacji Produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi przyjmował tylko absolwentów innych kierunków – prawa lub ekonomii. Filmem interesował się już jako dziecko. Jego ojciec prowadził niewielkie kino pod Wrocławiem. Jako licealista zaczął statystować na różnych planach. Kilka lat później pasja przerodziła się w pracę. Pierwsze lata w zawodzie spędził podpatrując m.in. Wilhelma Hollendra, kierownika produkcji filmów Jerzego Hoffmana. Dwa lata spędził w USA, aby po powrocie w 1988 roku dołączyć do jednego z pierwszych w Polsce prywatnych studiów filmowych Pleograf. W 1991 roku założył studio Opus Film i już pierwszy film w nim wyprodukowany, „The Poison Tasters” Urlika Theera, dostał się do prestiżowej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Realizacja reklam dała firmie stabilność finansową, co z kolei otworzyło drzwi do nowych projektów filmowych. Pierwszym wielkim sukcesem Opus Filmu był „Edi” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Dziś Opus Film ma za sobą prawie 30 kinowych produkcji i koprodukcji. Filmy wyprodukowane przez Piotra Dzięcioła wielokrotnie brały udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych (Berlin, Cannes, Wenecja, Toronto). Największe sukcesy odniosły filmy „Ida” (2013), którą nagrodzono m.in. Oscarem oraz „Zimna wojna” (2018), która zdobyła Nagrodę Jury za reżyserię na festiwalu w Cannes.

Piotr Dzięcioł jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (od 2019 pełni funkcję wiceprezesa). Nagrodzony Border Gate Award na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. W 2015 roku zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za film „Ida”. Nagrodzony również srebrnym medalem Gloria Artis. Od lat związany życiowo i zawodowo z Łodzią (w 2003 roku uzyskał tytuł Łodzianina Roku 2002).

Gwiazda odsłonięta zostanie 27 listopada o godz. 13.00 na ul. Piotrowskiej 70. Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie z laureatem do Klubu 77.

Gwiazda Piotra Dzięcioła finansowana jest przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Operatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej.